header vr 2016

18
duben

JAN ČERNÝ VYHRÁL S PŘEHLEDEM ROCKSTEEL – 35. VALAŠSKOU RALLY

Valašské Meziříčí - Absolutním vítězem Rocksteel – 35. Valašské rally 2016 se stala posádka Jan Černý - Petr Černohorský jedoucí s vozidlem Škoda Fabia ze stáje Mogul Czech National team. Na druhém místě s odstupem 32,1 vteřinydojela dvojice Roman Odložilík, Martin Tureček (Ford Fiesta R5) a třetí skončili Martin Vlček s Jindřiškou Žákovou (Škoda Fabia WRC) se ztrátou 1:01,8 minuty na vítěze. Populární Valaška, s centrem ve Valašském Meziříčí, byla úvodním podnikem šestidílného seriálu Autoklub Rallysprint série 2016. Zároveň se její výsledky započítaly do hodnocení Poháru 2+, Poháru pořadatele, Poháru mládeže a značkového seriálu XTG Opel Adam Cupu. Organizována byla rovněž jako Memoriál Jiřího Sedláře.

Letošní polojubilejní ročník Valašké rally se jel pod taktovkou nového organizačního výboru v čele s Jaromírem Tomaštíkem a ředitelem rally Rudolfem Kouřilem. Soutěž zavítala poprvé ve své historii na zkušební polygon Tatry v Kopřivnici, kde byla umístěna také servisní zóna.

Od první rychlostní zkoušky v Hukvaldech se dostal do vedení pětadvacetiletý Jan Černý, který Valašce kraloval, neboť pouze v závěrečném rychlostním testu kolem přehrady Bystřička našel přemožitele. „Byl to krásný závod, auto fungovalo, my jsme fungovali a rozpis rovněž. Konečně jsme využili celý potenciál vozu a jsme velmi spokojeni. Máme obrovskou radost z vítězství, využili jsme Valašku jako testování a trénink před Rallye Šumava v Klatovech,“ pověděl příbramský jezdec, který oslavil premiérovou výhru v celkovém pořadí.

Druhou příčku obsadil Roman Odložilík, který pomýšlel na premiérové vítězství na Valašce. „Bohužel jsme měli problémy s technikou. Před Šumavou musíme na voze zapracovat, neboť chceme v Klatovech zajet co nejlepší výsledek. Honza jel skvěle a vítězství si zasloužil za parádní jízdu,“ řekl Odložilík v cíli.

Třetí skončil Martin Vlček, který se vystoupal na medailový stupeň i přes penalizaci kvůli neprojetí retardéru na polygonu. „Pro nás bylo problematické, že se jela zkouška na polygonu. Naše auto není stavěné na podobně technickou trať. Ztráceli jsme v Kopřivnici hodně času, i když celková ztráta nebyla způsobena jen autem. Udělal jsem hodně chyb,“ uvedl Vlček.

Čtvrtý na Valašsce dojel Petter Kristiansen z Norska (Škoda Fabia S2000), který vyhrál Pohár pořadatele. Pátý skončil nejrychlejší český „pekař“ Martin Březík (Mitsubishi Lancer EVO IX), jenž coby vítěz třídy 3 nadělil téměř minutu šestému Jaroslavu Pešlovi s dalším lancerem.

Z předních posádek odstoupili Lumír Firla (Subaru Impreza STi) pro závadu řízení na úvodní erzetě a Pavel Ševčík (Mitsubishi Lancer EVO IX) z šestého místa kvůli převodovce po 3. RZ

V hodnocení Rallysprint série zvítězila s náskokem dvaceti vteřin smíšená posádka Egon Smékal, Petra Němcová (Citroën DS3 R3T) před dvojicí Patrik Rujbr, Veronika Římalová (Renault Clio R3T). Třetí příčku obsadila česko-slovenská posádka Daniel Zpěvák, Pavol Kušnier (Peugeot 208 R2). „Jsme spokojení, náš výkon byl dobrý. Jsem rád, že spolujezdkyně Petra Němcová se toho spoustu naučila a vzájemná spolupráce nám vyhovuje. Opravdu jsem spokojen a doufám, že jsou i naši sponzoři. Rád bych poděkoval pořadatelům za pěknou soutěž,“ uvedl Egon Smékal.

K výbornému výkonu se rozjel nestárnoucí Petr Zedník (Ford Fiesta Kit Car), ale kvůli technické závadě odstoupil po 5. rychlostní zkoušce. Kvalitní výkony byly k vidění i ve značkovém Opel Adam Cupu, kde byl nejrychlejší Jerzy Tomaszczyk z Polska. Hodnotný motoristický sport byl k vidění i v jednotlivých třídách.

Z původně přihlášených 107 posádek se objevila na pátečním slavnostním startu rovná stovka vozů. O den později nastoupilo na ostrý start v Kopřivnici celkem 98 posádek. V cíli rally bylo klasifikováno 79 soutěžích. Úvodní rally sezony měřila celkem 239,18 km a obsahovala osm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích v celkové délce 70,44 km.